Nie jest żadną tajemnicą, że naturalne produkty są najlepsze dla naszych organizmów. Tyczy się to także pielęgnacji cery. Kosmetyki naturalne są delikatne dla skóry, tanie, ekologiczne i skuteczne. Jeśli chcesz, by chemia w Twojej łazience służyła tylko do tego, do czego powinna – czyli do czyszczenia ceramiki, przenieś się na naturalną pielęgnację. Zobacz, jakie produkty naturalne ułatwią Ci dbanie o cerę.
Nasza skóra naturalnie produkuje sebum, czyli ochronną, oleistą substancję, która otula skórę i wspomaga oraz chroni warstwę lipidową przed uszkodzeniem. Niestety większość doostępnych na rynku olejów nie jest tworzonych z należytym szacunkiem dla naturalnych lipidów skóry. Żele niszczą barierę lipidową zmywając z naszej twarzy całkowicie sebum. Sposobem na dokładny i skuteczny demakijaż oraz ochronę warstwy lipidowej skóry, jest dwuetapowe mycie twarzy. Za pomocą takich olejów, jak na przykład skwalan, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów czy masło shea możesz z powodzeniem zmywać makijaż bez użycia mleczek lub płynów micelarnych. Tłuszcz doskonale rozpuszcza nawet wodoodporny makijaż i sprawia, że jego pozostałości nie zapychają porów i nie tworzą zaskórników. Dzięki ochronnej warstwie, jaką olej pozostawia na cerze, nawet mocny żel nie naruszy ochrony, jaką dla bariery lipidowej tworzy sebum.
Tonik przywraca skórze balans i reguluje pH po myciu twarzy żelem. Wiele toników zawiera jednak mikroplastik, niebiodegrarowalne substancje oraz szkodliwe dla skóry składniki. Świetną alternatywą dla toników, która z powodzeniem może je zastąpić, są hydrolaty. Hydrolat z lawendy, oczaru wirginijskiego czy woda różana zadbają o stan Twojej skóry, a są całkowicie naturalne. Już od setek lat naturalna medycyna potwierdza leczniczą i pielęgnacyjną moc roślin, możesz z niej korzystać podczas dbania o swoją cerę. W zależności od rośliny, z jakiej pochodzi hydrolat, może on być nawilżający, kojący, oczyszczający lub wygładzający, a nawet antybakteryjny.
Konjac to naturalnie występująca w wodach oceanicznych gąbka, która działa jak niezwykle silny magnes na zanieczyszczenia skóry. Wychwytuje ona wszystkie mogące powodować niedoskonałości nieczystości na twarzy, dzięki czemu oczyszczanie jest bardzo efektywne. Pochłania ona dużo wody, przez co staje się niezwykle miękka i daje efekt delikatnego peelingu mechanicznego. Nie musisz się jednak obawiać, że zetrze ona zbyt dużo naskórka lub go podrażni, tarcie jest bardzo subtelne. Gąbka konjac zyskała sławę dzięki koreańskiej pielęgnacji twarzy, gdzie jest bardzo popularna. Kiedy trend na rytuały piękna z Korei przywędrował do Ameryki, a później do Europy, o oczyszczającej mocy konjac dowiedział się świat.
Bardzo skuteczną formą wygładzania twarzy i pozbywania się martwego naskórka, jest peeling enzymatyczny lub kwasowy. Enzymy występują naturalnie w owocach, takich jak jabłko, ananas czy papaja. Nałożone na twarz rozpuszczają one martwy naskórek i pobudzają skórę do produkcji większej ilości kolagenu. Peelingujące kwasy, takie jak na przykład kwas mlekowy, powstają naturalnie w procesie fermentacji, co nie znaczy wcale, że masz przecierać twarz wodą z kiszonych ogórków. Na rynku jest wiele kosmetyków, nie tylko peelingów, zawierających naturalne enzymy i kwasy w odpowiednio dobranych dawkach.